kontaktområden

Vill du träffa o sammanföra sheltieägare i ditt område och har idèer o ett driv att hitta på roliga saker att göra på träffar så får du väldigt gärna höra av dig till mig på mail så kontaktar jag dig!
 
Vi söker kontaktpersoner i följande områden:
Kiruna/Gällivare/Malmberget området
Östersund området
Gävle området
Värmland området
Stockholms området
Göteborgs området
Skåne området
Gotland
 

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 

Nu kan alla aktiviteter komma igång igen!
Tänk dock på att följa folkhälsomyndighetens rekommendationer vad gäller avstånd o hygien!

Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Halland Louise Johansson
070 - 566 61 18
louise.johansson@sssk.org
Nytt område
Småland/Öland
Anna Knutsson
076 - 644 25 00
anna.knutsson@sssk.org
Sheltieträff Kalmar/Öland
9 okt Kl 12.00-14.00.
Prova-på spår. Vovvarna får prova hur det är att göra viltspår. Inga förkunskaper eller särskild träning behövs.
Materialkostnadspris 50 kr/hund.
Ta med picknickfilt och fika, sele och spår/långlina (finns ev någon att låna) och vatten till vovven.
Plats: Skogen, Halltorp söder om Kalmar.

Önskvärt är att alla människor som kommer har tagit minst en covidvaccination. 
Anmälan och vägbeskrivning, skicka sms till Anna på: 0766-442500
Varmt välkomna!
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org
Sheltieträff!
Sheltieträff den 2 oktober 11-15 i Klubbarp. Testa på dogparkour o agility!
Härliga stigar finns i skogen för dom som vill promenera.
Billigt fika finns att köpa.
Efter att vi har fikat finns möjlighet till att släppa hundarna o låta dom leka fritt.
Kostnad ca 20 kr

Välkomna hälsar Bea o Julia
Mariestad Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org

 
    
 
Dalsland Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 
Sheltieträff

Nästa träff planeras till den 31 oktober klockan 11 som vanligt i Karlslund.

Mer info kommer på mailen och Facebook -shetland sheepdog Närke.
Varmt välkomna hälsar
Carin Thaning
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org
Sheltieträff!
Välkomna på Sheltie träff!
Vi ses på Dambroängen i Ålberga
Lördag 2/10 kl 13.
Gemensam promenad och pälsvård mm.
Medtag gärna fika!
Varmt välkomna!

Maud Andersson Thorén
070-4410325
Västerås Anne-Marie Eriksson
070 - 556 39 71
anne-marie.eriksson@sssk.org
Sheltieträff!
Välkomna till Sheltie träffen i november den 13/11 kl. 11.00 till ca 13.00
Platsen blir Björnö vi träffas på parkeringen mitt emot Björnögården. För att gå Naturslingan 2.2 km.

Varmt välkomna hälsar
Anne-Marie
Uppsala Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
Nytt område
Dalarna
Rebecca Stam
070 - 734 12 05
rebecca.stam@sssk.org
Sheltieträff!
När: Söndag 3 oktober, kl. 14.00.
Var: Lugnets Naturreservat (vi möts på stora parkeringen jämte campingen).
Hur: Med ett glatt humör och kläder efter väder går vi en kortare slinga.
 
Med anledning av Kanelbullens dag den 4 oktober bjuder jag på nybakade bullar. Ta med egen dryck!
 
OBS! Vänligen meddela ert intresse senast 29 september.
 
Varmt välkomna!
Önskar Rebecca
Nytt område
Sundsvall
Chandrika Lindell
chandrika.lindell@sssk.org
 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Nytt område
Strömsund
Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 
 
 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org
Agnetha Utterström
070 - 281 90 20
agnetha.utterstrom@sssk.org
 
Sheltieträffar under hösten!

24 oktober Röger Hundtjänst kl: 12-14
(ändring kan ske )

28 november Adventsmys
Hundvis lokal kl: 17-19
Vi bjuder på kaffe/te och fika
(ändring kan ske)

Välkomna hälsar
Ewa & Agneta