kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 
 

Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren & Birgitta Odén
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Trelleborg Patricia Nord
073 - 356 90 81
patricia.nord@sssk.org
Kalmar/Nybro/Öland
Marianne Andersson
070 - 493 45 51
marianne.andersson@sssk.org
 
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Sheltieträffar!
8/9  kl 11.00 samlas vi på Dumme Mosses första parkering efter flygplatsen (ej parkeringen för rörelsehindrade) för en härlig promenad.

Medtag egen fika till samtliga träffar.
Välkomna hälsar Angelica
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org


 
Dalsland
Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
Sheltieträff!
Sheltieträff i Dalskog söndagen den 4 augusti kl 15.00. Vi träffas hemma hos mig I Dalskog som vanligt. Denna gången kommer vi att gå igenom lite enklare pälsvård av våra hundar. Vi kommer att försöka ha lite Rallylydnad för de som vill. Kommer att försöka få tag i någon som kan o vill hålla i detta, då inte detta är riktigt mitt område. Vi avslutar med fika på altanen eller i gröngräset. För de som vill kan jag tända grillen såvida inte eldningsförbud råder. Det ni vill äta o dricka tar ni med själva. Vill att ni som vet ni ska komma föranmäler er till mig på telefon 0703664787 (ring eller sms:a)eller mail
Christina.floberg@sssk.org
Välkomna
Christina Floberg
 
Mariestad
Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org
 
Sheltieträffar

Lördag 3 augusti
Plats: Hemma hos mig, Mariestad, Lugnås, Bokedal
Tid: Vi samlas kl. 11
Vi börjar med en promenad sen kommer det finnas olika aktiviteter för er och hundarna.
Medtag eget fika
För vägbeskrivning kontakta mig på mob. nr. 0708240671
 
Jag önskar alla hjärtligt välkomna!
                        Lena-Maria Nilsson                                                                                
Hagfors Tova Jobark
070 - 797 01 74
tova.jobark@sssk.org
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 
Sheltieträffar!

15 september kl 11 är det träff i Motorp. Jag bjuder på korv o bröd. Ni får själva ta med er kaffe eller annat som ni vill dricka. Jag skickar vägbeskrivning till de som lämnat sina mailadresser till mig.
 
27 oktober träffas vi som vanligt vid Hästhagsbron, Karlslund i Örebro kl 11.00
 
För mer information kontakta mig på telefon eller via mail.
 
Hälsningar Carin
Ev kommer vi ha träffar på andra ställen i länet och om du är intresserad av dessa träffar så skicka ett mail till mig så hör jag av mig när det är dax att träffas!
Välkomna hälsar Carin
Västerås Eva Flodberg
070 - 651 45 89
eva.flodberg@sssk.org
Sheltieträffar!
Det kommer att hållas sheltieträffar i Västeråsomårdet under augusti, september o oktober!
Mer info kommer inom kort!
Hälsningar Eva
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org
Välkomna på sheltie träff!
Söndag 22/9 kl 13,00! Vi ses på Dambroängen i Ålberga!
Medtag gärna fika.
Trevlig sommar! Hoppas vi ses i höst!
Maud Andersson Thorén
 

Stockholm

Sinnica Wahlinder
073 - 720 25 90
sinnica.wahlinder@sssk.org  

Sandra Larsson
073 - 567 33 16
sandra.larsson@sssk.org
Sheltie aktiviteter!
 
6-7 juli: Prova-på-vallning utanför Uppsala, max 8 ekipage/dag. Pris 800 kr/hund inkl lunch. Bindande anmälan senast den 25 juni via mejl till Sinnica, ange vilket datum du helst vill gå eller om det inte spelar nån roll.
 
1 sept: Prova-på rally och lydnad, Gubbängsfältet 12,00-14,00. Samling nedanför kyrkan. Medtag gott godis och roliga leksaker :).
 
28-29 sept: Utställningsträning de lux! Sofie Sundberg kommer och håller kurs för alla som är intresserade av att lära sig mer om utställningskonsten! Sofie har tävlat framgångsrikt i Junior Handling i yngre dagar, och är än i dag en otroligt duktig handler. 
 28/9 för nybörjare och 29/9 för lite mer vana utställare, minst 6 personer/tillfälle. Pris 300 kr/ekipage. Bindande anmälan senast den 2 september via mejl till Sinnica. 
 
Förslag på aktiviteter och platser mottages tacksamt!
VARMT VÄLKOMNA ÖNSKAR SINNICA & SANDRA
Åkers Styckebruk/Strängnäs
/Mariefred

Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
 
Sheltieträff!!

Onsdag 3/7 kl.11.00 blir det en liten tur på delar av Sörmlandsleden. Samling på Andvägen(Badparkeringen), Mölnbo, mellan Mölnbo & Gnesta.
Turen tar ca 2-3 timmar inkl. paus för lunch/fika vid en badsjö.
Medtag din sheltie/Sheltisar, fika/lunch & vatten. 
Anmälan sker till: marieosindie@hotmail.com senast 2/7.
Välkomna hälsar Marie med Sheltieligan 
 
Uppsala
Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
 

 
Falun Katarina Persson
073 - 027 49 00
katarina.persson@sssk.org
Sundsvall Mari Gustafsson
072 - 729 00 19
mari.gustafsson@sssk.org

6/7 - Skogstur med fika. Samling kl 11:00, stora parkeringen Sidsjön.  Vi går till Fågelbergsstugan, ca 5 km enkel väg, varierad terräng. Ta med fika och vatten till dig och hunden.

Varmt välkomna alla medlemmar!
Hälsar Mari
Härnösand/Sollefteå
Ingela Jonsson
070 - 311 34 56 
ingela.jonsson@sssk.org
 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 

 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org