kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 
 

Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren & Birgitta Odén
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Trelleborg Patricia Nord
073 - 356 90 81
patricia.nord@sssk.org
Kalmar/Nybro/Öland
Marianne Andersson
070 - 493 45 51
marianne.andersson@sssk.org
 
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Sheltieträffar!

23/11 Träffas vi 11.00 vid parkeringen vid Öxnegården (Vägbeskrivning: www.friluftsframjandet.se/oxnegarden) för att gå en promenad i naturen.

7/12 Träffas vi 11.00 vid Vattenledningsparken för årets sista promenad och vi får hoppas på inte allt för kallt väder.

22/3 Träffas vi 11.00 vid Stadsparksvallens parkering för en härlig promenad runt parken som avslutas med fika och pälsvård.

26/4 Träffas vi 11.00 vid parkeringen vid Öxnegården (Vägbeskrivning: www.friluftsframjandet.se/oxnegarden) för att gå en promenad i naturen.

Medtag egen fika till samtliga träffar.
Välkomna hälsar Angelica
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org
Pälsvårdsträff sheltie
Vi planerar att ha en träff med tema pälsvård. Uppfödare och van utställare Carola Werngren visar och berättar och kommer med sina bästa tips!

Det kommer att finnas pälsvårdsfoldrar att köpa. Har ni egna så ta gärna med.

Var: i Hundfeelings lokal i Söderköping
När: kl 10 den 26/10
Pris: 20kr, betalas på plats kontant eller swish
Sista anmälningsdag: 23/10

Vid färre än 5 deltagare ställs träffen in

Sheltieträff!
Nästa träff blir april/maj. Mer info kommer. Har ni förslag på plats att träffas på eller nånting ni vill göra så kom med förslag!

Hälsningar Bea o Julia
 
Halland Louise Johansson
070 - 566 61 18
louise.johansson@sssk.org

 
Dalsland
Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
Mariestad
Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org
 
Sheltieträffar
Sheltieträff
Söndag den 27 oktober
Plats: Hos mig Mariestad, Lugnås, Bokedal
Tid: kl.11
Tema Pälsvård: Ulrika Nordieng, Lundecock´s  kommer att finnas på plats. Här kommer ni få råd och tips om trimning, borstning mm.
Anmälan till mig senast 6 oktober, jag kommer att bjuda på fika och behöver veta hur många som kommer.
Mitt mobilnr. 0708240671
Jag önskar alla hjärtligt välkomna!
Lena-Maria Nilsson
                                                                          
Hagfors/Kil Tova Jobark
070 - 797 01 74
tova.jobark@sssk.org

Kerstin Sjökvist
073 - 046 81 15
kerstin.sjokvist@sssk.org
Sheltieträff!
 Lördagen den 26/10 vi träffas vi vid COOP i Kil  klockan 11!
Vi åker ner till Fryken. 
Ta med egen fika jag kommer att presentera mig (Kerstin) och så tar vi en promenad vid vackra Fryken Tänk på vad ni vill göra på träffarna!
Varmt välkomna!
Tova & Kerstin
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 
Sheltieträffar!

27 oktober träffas vi som vanligt vid Hästhagsbron, Karlslund i Örebro kl 11.00
 
För mer information kontakta mig på telefon eller via mail.
 
Ev kommer vi ha träffar på andra ställen i länet och om du är intresserad av dessa träffar så skicka ett mail till mig så hör jag av mig när det är dax att träffas!
Välkomna hälsar Carin
Västerås Eva Flodberg
070 - 651 45 89
eva.flodberg@sssk.org
 
26 oktober blir det en tur på Naturstigen,Björnön. Vi träffas vid parkeringen,Björnögården.
 
kl 11.00
Hjärtligt välkomna
Hälsningar Eva Flodberg
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org

Stockholm

Sinnica Wahlinder
073 - 720 25 90
sinnica.wahlinder@sssk.org  

Sandra Larsson
073 - 567 33 16
sandra.larsson@sssk.org
Åkers Styckebruk/Strängnäs
/Mariefred

Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
 



 
Uppsala
Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
 
 

 
Falun Katarina Persson
073 - 027 49 00
katarina.persson@sssk.org
Sundsvall Mari Gustafsson
072 - 729 00 19
mari.gustafsson@sssk.org

 
Härnösand/Sollefteå
Ingela Jonsson
070 - 311 34 56 
ingela.jonsson@sssk.org
 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org
 
OBS! Ny plats!
Sheltieträffar!

20 oktober Blå bågen, Öjebyn, Saxofongatan
Tid alla träffar 12,00-14,00
Varmt välkomna ta med något att sitta på och fika den som vill ha och ett glatt humör
Obs !! Kan bli ändringar på platserna

Välkomna hälsar Ewa!