kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 
 

Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren & Birgitta Odén
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Trelleborg Patricia Nord
073 - 356 90 81
patricia.nord@sssk.org
Kalmar/Nybro/Öland
Marianne Andersson
070 - 493 45 51
marianne.andersson@sssk.org
 
Sheltieträff!
Vi  har bokat Kalmar BK för vår nästa Sheltieträff här i Kalmar. Träffen är planerad till söndag
25 aug kl.11.00.
Plats: Kalmar Brukshundklubb Trångsundsvägen 12.
Alla får möjlighet att prova på rallylydnad och agility med hjälp av instruktör.  Detta till en liten kostnad av 20:-/deltagare som kan betalas kontant eller med swish.  Medtag förtäring som vanligt och något att belöna era hundar med ( godis eller leksak ).
Ev. frågor besvaras av mig Marianne Andersson,  tel. 0704-934551
Väl mött!
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Sheltieträffar!
8/9  kl 11.00 samlas vi på Dumme Mosses första parkering efter flygplatsen (ej parkeringen för rörelsehindrade) för en härlig promenad.

6/10 11.00 träffas vi vid parkeringen utanför Stadsparksvallen för en härlig promenad runt parken och om vid om en rastgård är tom avslutar vi med fika där samt bus för hundarna.

23/11 Träffas vi 11.00 vid parkeringen vid Öxnegården (Vägbeskrivning: www.friluftsframjandet.se/oxnegarden) för att gå en promenad i naturen.

7/12 Träffas vi 11.00 vid Vattenledningsparken för årets sista promenad och vi får hoppas på inte allt för kallt väder.
Medtag egen fika till samtliga träffar.
Varmt välkomna

Medtag egen fika till samtliga träffar.
Välkomna hälsar Angelica
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org


 
NY!
Halland
Louise Johansson
070 - 566 61 18
louise.johansson@sssk.org
Sheltieträff!
Vi tänkte ha en träff med promenad lördagen den 12/10 klockan 13.00.
Samling hemma hos oss på adress: Lönestig 205, Glommen.
Eget fika medtages.

Välkomna
hälsar Louise och Rebecca
 
Dalsland
Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
Mariestad
Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org
 
Sheltieträffar
Sheltieträff
Söndag den 27 oktober
Plats: Hos mig Mariestad, Lugnås, Bokedal
Tid: kl.11
Tema Pälsvård: Ulrika Nordieng, Lundecock´s  kommer att finnas på plats. Här kommer ni få råd och tips om trimning, borstning mm.
Anmälan till mig senast 6 oktober, jag kommer att bjuda på fika och behöver veta hur många som kommer.
Mitt mobilnr. 0708240671
Jag önskar alla hjärtligt välkomna!
Lena-Maria Nilsson
                                                                          
Hagfors Tova Jobark
070 - 797 01 74
tova.jobark@sssk.org
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 
Sheltieträffar!

15 september kl 11 är det träff i Motorp. Jag bjuder på korv o bröd. Ni får själva ta med er kaffe eller annat som ni vill dricka. Jag skickar vägbeskrivning till de som lämnat sina mailadresser till mig.
 
27 oktober träffas vi som vanligt vid Hästhagsbron, Karlslund i Örebro kl 11.00
 
För mer information kontakta mig på telefon eller via mail.
 
Hälsningar Carin
Ev kommer vi ha träffar på andra ställen i länet och om du är intresserad av dessa träffar så skicka ett mail till mig så hör jag av mig när det är dax att träffas!
Välkomna hälsar Carin
Västerås Eva Flodberg
070 - 651 45 89
eva.flodberg@sssk.org
Sheltieträffar!
Hej!
Dessa promenader är planerade.
31 augusti träffas vi vid parkeringen Skultuna Mässingsbruk.Man kan ta med eget fika eller ta en fika på Cafe´ efteråt, 
 
28 september går vi en promenad vid Ängsö. Närmare info kommer.
 
26 oktober blir det en tur på Naturstigen,Björnön. Vi träffas vid parkeringen,Björnögården.
 
Alla träffar är kl 11.00
Hjärtligt välkomna
Hälsningar Eva Flodberg
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org
Välkomna på sheltie träff!
Söndag 22/9 kl 13,00! Vi ses på Dambroängen i Ålberga!
Medtag gärna fika.
Trevlig sommar! Hoppas vi ses i höst!
Maud Andersson Thorén
 

Stockholm

Sinnica Wahlinder
073 - 720 25 90
sinnica.wahlinder@sssk.org  

Sandra Larsson
073 - 567 33 16
sandra.larsson@sssk.org
Sheltie aktiviteter!
 
1 sept: Prova-på rally och lydnad, Gubbängsfältet 12,00-14,00. Samling nedanför kyrkan. Medtag gott godis och roliga leksaker :).
 
28-29 sept: Utställningsträning de lux! Sofie Sundberg kommer och håller kurs för alla som är intresserade av att lära sig mer om utställningskonsten! Sofie har tävlat framgångsrikt i Junior Handling i yngre dagar, och är än i dag en otroligt duktig handler. 
 28/9 för nybörjare och 29/9 för lite mer vana utställare, minst 6 personer/tillfälle. Pris 300 kr/ekipage. Bindande anmälan senast den 2 september via mejl till Sinnica. 
 
Förslag på aktiviteter och platser mottages tacksamt!
VARMT VÄLKOMNA ÖNSKAR SINNICA & SANDRA
Åkers Styckebruk/Strängnäs
/Mariefred

Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
 



 
Uppsala
Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
 
Söndagen den 1/9 kl.13 Träffas vi i Hågadalen vid Kung Björns högar vid parkeringen för en promenad.Medtag fika
 
Söndagen den 29/9 kl.13 .Träffas vi i Hammarskog vid vita herrgårdens parkering.För en promenad i den vackra omgivningen och sheltiesläpp i fårhagen. Medtag fika .
 
Söndagen den 13/10 kl.13 .Träffas vi i Fjällnora för en promenad. Medtag fika

Välkomna hälsar 
Jeanette o Liselotte
 
Falun Katarina Persson
073 - 027 49 00
katarina.persson@sssk.org
Sundsvall Mari Gustafsson
072 - 729 00 19
mari.gustafsson@sssk.org

 
Härnösand/Sollefteå
Ingela Jonsson
070 - 311 34 56 
ingela.jonsson@sssk.org
 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 
Välkommen till ännu en trevlig Sheltieträff 
 
Vi möts ännu en gång i Hällnäs, plats  vid Fotbollsplanen!
Skylt finns strax efter Skolan,vid vägen mot Hjuken.
Söndag 29 September. Kl. 12.00 träffs vi där,alla härliga  Sheltie- vänner!  
Välkomna  till vår uppskattade träff ,med likasinnade två och fyrbenta vänner!
Lillemor   och   Karolina.
0703550308 // 0768119877
 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org
 
Sheltieträffar!
22 september Norrstrand
20 oktober Holmträsk fotbollsplan lite lek och rallylydnad
Tid alla träffar 12,00-14,00
Varmt välkomna ta med något att sitta på och fika den som vill ha och ett glatt humör
Obs !! Kan bli ändringar på platserna

Välkomna hälsar Ewa!