kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 
 

Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren & Birgitta Odén
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Trelleborg Patricia Nord
073 - 356 90 81
patricia.nord@sssk.org
Kalmar/Nybro/Öland
Marianne Andersson
070 - 493 45 51
marianne.andersson@sssk.org
 
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Sheltieträffar!

23/11 Träffas vi 11.00 vid parkeringen vid Öxnegården (Vägbeskrivning: www.friluftsframjandet.se/oxnegarden) för att gå en promenad i naturen.

7/12 Träffas vi 11.00 vid Vattenledningsparken för årets sista promenad och vi får hoppas på inte allt för kallt väder.

22/3 Träffas vi 11.00 vid Stadsparksvallens parkering för en härlig promenad runt parken som avslutas med fika och pälsvård.

26/4 Träffas vi 11.00 vid parkeringen vid Öxnegården (Vägbeskrivning: www.friluftsframjandet.se/oxnegarden) för att gå en promenad i naturen.

Medtag egen fika till samtliga träffar.
Välkomna hälsar Angelica
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org
Sheltieträff!
Nästa träff blir april/maj. Mer info kommer. Har ni förslag på plats att träffas på eller nånting ni vill göra så kom med förslag!

Hälsningar Bea o Julia
 
Halland Louise Johansson
070 - 566 61 18
louise.johansson@sssk.org

 
Dalsland
Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
Mariestad
Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org
 

                                                                          
Hagfors/Kil Tova Jobark
070 - 797 01 74
tova.jobark@sssk.org

Kerstin Sjökvist
073 - 046 81 15
kerstin.sjokvist@sssk.org
Planerad träff på Dogorama hundsportshall i Karlstad
Den 7/2-20 har vi bokat Dogorama hallen
kl 18-20.
Anmälan till Kerstin senast den 8/1-20. Anmälan är bindande. Kostnaden för hallen delar vi lika mellan oss som är med. 
 
Välkomna önskar Kerstin o Tova
Telefon: 073-046 81 15 
 
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 
Västerås Eva Flodberg
070 - 651 45 89
eva.flodberg@sssk.org
 Sheltieträffar i vår! 
Vi planerar att ha 3 st träffar i vår.
28mars, 25 april, 30 maj
Var vi ska vara beror lite på vädret.
Återkommer mera om det.
Jag hälsar alla medlemmar välkomna till vårens träffar.
Hoppas vi ses.
Ha en bra vinter med era vovvar.
Har du några tips eller ideer,får du gärna höra av dig.
 
Hälsningar 
Eva Flodberg
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org

Stockholm

Sinnica Wahlinder
073 - 720 25 90
sinnica.wahlinder@sssk.org  

Sandra Larsson
073 - 567 33 16
sandra.larsson@sssk.org
Åkers Styckebruk/Strängnäs
/Mariefred

Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
 



 
Uppsala
Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
 
Sheltieträff i vår!
29 mars 2020 kl 13 -  Promenad och medhavd fika i Stabby, Luthagen, Uppsala med ev sheltiesläpp i hundhagen. Vi träffas vid Stabby Prästgårds parkering.
 
Välkomna!
hälsar
LiseLotte och Jeanette 

 
Falun Katarina Persson
073 - 027 49 00
katarina.persson@sssk.org
Sundsvall Mari Gustafsson
072 - 729 00 19
mari.gustafsson@sssk.org

 
Härnösand/Sollefteå
Ingela Jonsson
070 - 311 34 56 
ingela.jonsson@sssk.org
 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 
Sheltieträff!
Vi i kontaktområdet Umeå/Vindeln 
planerar en träff 1 december.
 
Vi träffas i Tvärålund klockan 12
I Vindelns hundklubbs lokal 
Adressen är Storvägen 38,
mitt emot Ica.
Vi bjuder på glögg och pepparkakor,  går en promenad och har en trevlig stund tillsammans. 
 
Välkomna 
hälsar Lillemor o Karolina

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org
Agnetha Utterström
070 - 281 90 20
agnetha.utterstrom@sssk.org
 
Sheltieträff med adventmys!
24 November
Hundvis lokal adventsmys 
kl 18,00-20,00 ( lokal hyrd )
    Vi bjuder på fika , glögg och pepparkakor
kaffe/ the,  saft
Anmäl om du vill komma senast 17 november.
 
23 Februari  Hundvis lokal  rallylydnad/ ringträning  kl : 18,00-20,00
 
29 Mars  Norrstrand  isbana Piteå  
                 sparka ( sparkar finns att låna på plats ) eller bara promenera med din hund 12,00-14,00
 
26 April Luleå Hundtjänst Röger Uppslagsvägen 26 Kl 12,00-14,00
 
17 Maj Kalahatten  Piteå  ringträning och härlig promenad på berget med vacker utsikt .
              Tips, ta med kamera
 
5 Juli  Samlas vi hos mig i Pålberget  Älvsbyvägen 959 för att gå Solanderleden, med vacker strandpromenad  med  grillplats  där vi stannar och grillar.
           Sedan åter till mig där det väntar en fotograf som tar bilder av hundarna efter önskemål porträtt och siluett till en liten kostnad till den som önskar foto av sin hund.

För mer info kontakta Ewa!