kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)

Flertalet kontaktpersoner skickar även ut nyhetsbrev till medlemmarna med information om planerade aktiviteter.
Skicka din mailadress till respektive kontaktperson om du önskar nyhetsbrev.

Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 
OBS! Valpar yngre än 3 månader får inte delta i träffarna.

Kontaktområdesansvarig
Eva Olsson
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Stockholmsområdet
Linda Ivarsson
linda.ivarsson@sssk.org
Telefon: 070-524 47 78

Sinnica Wahlinder
sinnica.wahlinder@sssk.org  
Telefon: 073-720 25 90
 

Uppsala
 

Jeanette Book
jeanette.book@sssk.org
Telefon: 073-689 99 69

LiseLotte Norrblom
liselotte.norrblom@sssk.org
Telefon: 0709-44 99 33
 
 Gävle Sofie Sundberg
sofie.sundberg@sssk.org
073-6971937





 

Kalmar/Nybro/Öland

 
Marianne Andersson
marianne.anderssson@sssk.org
Telefon: 070-493 45 51





 
Göteborg
Lina Becker
Tel: 072-2673625
lina.b@live.se
 
Markaryd/ Halmstad/
Ljungby/ Älmhult


 

Madeleine Hoogeveen 
0433 - 105 08 
073 - 626 76 83  
madeleine.hoogeveen@sssk.org

 

Planerar att återuppta promenaderna i Mars 2018

Första träffen:
Lördagen den 24 Mars
Plats: Markaryd.
Åter kommer med tid.

God jul och Gott Nytt år.

Madeleine Hoogeveen
 Linköping
Beatrice Jacobsson
beatrice.jacobsson@sssk.org
Telefon 070-6656482

Julia Bäckström
julia.backstrom@sssk.org
Telefon 070-5986979
 


 
Jönköping Angelica Fäger
Tel: 073-4334071
angelica.fager@sssk.org

Söndagen den 22/10 är det dags för sheltieträff igen och vi samlas klockan 11.00 vid parkeringen vid Vattenledningsparken. 
 
Söndagen den 19/11 klockan 11.00 ses vi vid parkeringen vid Stadsparksvallen för att gå en härlig promenad i parken med avslutning med bus för hundarna i rasthagen.

Varmt välkomna!
 
 
NY!
Dalsland

Christina Floberg
Tel: 070-3664787
christina.floberg@sssk.org
 
Första träffen för Dalsland i Dalskog den 9/12 kl 14.00

Tänkte att vi tränar lite eller provar på agility & går en promenad med hundfrågor & sheltiefrågor.
Sen avslutar vi med tårta & kaffe här inne i huset.
Föranmälan via 0703664787 eller mail senast 6/12.

Nästa träff blir 10/3-2018 kl 14.00
Skåne
 

SÖKES!
Vi söker dig som vill vara kontaktperson för Skåneområdet !

Kontakta Områdesansvarig för mer information.
Eva Olsson

kontaktomraden@sssk.org
 
Mariestad
Lena-Maria Nilsson
Tel:0501-40671
lena-maria.nilsson@sssk.org
 

Viktiga datum !
Fest 5 juni och
Inofficiell utställning 6 juni 2018 

På Mariestads Brukshundklubb 
Domare: Jostein Tostrup 

Vi kommer även ha skojklasser för shelties med ståndöron, kryptorchider, sheltisar som är för stora eller för små. 
Uppvisning och prova-på Nosework och Rallylydnad 
Pälsvård och Utställningsträning före bedömning. 

Utförligare annons följer. 
Kontaktperson: Lena-Maria Nilsson 
Mobilnr. 0708-240671

 

Hagfors

Tova Jobark
Tel: 070-796 01 74
tova.jobark@sssk.org
 

 
Örebro
Carin Thaning
070 466 97 14
carin.thaning@sssk.org
 

Söndag den 29 oktober träffas vi vid bron vid Hästhagen. Parkeringen nere vid fotbollsplanerna klockan 11 för promenad. Klubben bjuder på tårta men ta med egen dricka.
Vi gör sedan uppehåll med promenaderna och har nästa promenad 25 mars. Om många vill träffas januari, februari så kontakta mig så jag kan maila ut info.
Hälsningar Carin Thaning
tel 070 466 97 14
 


Västerås


 
Eva Flodberg
021-28023, 070-6514589
eva.flodberg@sssk.org


 
Sheltiepromenaden den 28/10.
Vi träffas kl 11.00 vid Södra Björnön.

Den som vill tar med eget fika.

Har Du några funderingar vart det är,kontakta mig på 070-6514589
VÄLKOMNA
 
25/11 Avslutar vi höstens träffar med att kl.11.00 träffas på Ekeberga
(Västerås Kennelklubb)  promenad, hundlek och så grillar vi korv.

 
Nyköping/Oxelösund
Maud Andersson Thorèn
Tel 0155-57158, 070-441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org
 


 
Malung/Sälen
Eva Olsson
0280-411 72, 070-3675038 
eva.olsson@sssk.org
 

 
Härnösand/Sollefteå
Linnéa Stenklyft
linnea.stenklyft@sssk.org
0621-10366

Ingela Jonsson
ingela.jonsson@sssk.org
0611-22456


 

Örnsköldsvik

Agneta Ingvarsson
0660-37 42 42, 076-844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
 
 Östersund/Brunflo
Mona Andreasson
mona.andreasson@sssk.org
070-2774657
 


 

Umeå/Vindeln



 
Lillemor Almersson 
0933 - 201 82 
lillemor.almersson@sssk.org

 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
0911-343 53 
ewa.bergwall@sssk.org
 


22 oktober 12:00-14:00 
träffas vi på Nolia området Piteå

19 november 12:00-14:00 
Norrfjärden Porsnäsfjärden
 
3 december 12:00-14:00
Hundvis B-hall, adventsmys och pälsvård , vi bjuder på fika.
 
Haparanda/Kalix
Riitta Wiik
070-335 83 43
riitta.wiik@sssk.org