kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 

Kontaktområdesansvarig

kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Halland Louise Johansson
070 - 566 61 18
louise.johansson@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!

Småland/Öland
Anna Knutsson
076 - 644 25 00
anna.knutsson@sssk.org
TOMTEPROMENAD
Kalmar, på stensö 4 dec
kl 14-16.
Det blir tipsfrågor och olika aktivitetsstationer för vovvarna. Samling utanför campingens reception. Ta med varma kläder, fällstol att sitta på och något varmt att dricka, så fikar vi efteråt. Vi bjuder på pepparkakor.

Välkommen Anna Knutsson
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!
Mariestad Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!
 
Dalsland Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
SHELTIETRÄFF I DALSKOG 

Lördagen den 3 december
Kl 12.00-14.00
Tänkte vi kunde gå en promenad,träna lite lydnad/agility( på de hinder som finns kvar ute.) o ha sheltierace. Klubben bjuder på glögg o pepparkakor.
Föranmälan till:
christina.floberg@sssk.org
sms:ar/ringer på 0703664787, messenger går också bra.

Med vänlig hälsning, Christina Floberg
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 
Söndag den 27 november kl.11.00 vid bron vid Hästhagen, Karlslund Örebro.

Du kan ta med egen fika, men klubben bjuder på glögg och sheltiepepparkaka.

Anmälan till Carin senast 24 november.
Tel: 070-466 97 14 ( sms, eller ring)

Vägbeskrivning:
Kör Västhagagatan, sväng in på Åbyvägen och ta sedan första vägen på höger sida = Hästhagsgatan. Parkera på stora parkeringen. 


Hälsningar Carin
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!
Västerås Anne-Marie Eriksson
070 - 556 39 71
anne-marie.eriksson@sssk.org
Träffar 2022 kl 11-13 är planerade:

19/11 Ängsö parkeringen vid slottet

2023
18/2 kl 11:00 Björnö parkeringen vid restaurangen
25/3 Kolbäck - plats publiceras närmare träffen
22/4 Sörstafors - plats publiceras närmare träffen

Till alla träffar medtages eget fika
Stockholm Lisa Lindgren
070 - 742 90 82
lisa.lindgren@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!
Uppsala Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
Planerade träffar 2023
26 mars
Kl 12:00 - träffas vi som vanligt i Hammarskog på parkering framför herrgården för en fin vårpromenad. Medtag fika.

7 maj
Kl 12:00 - träffas vi återigen vid Stabby Prästgård, Uppsala. Vi går en runda i Stabby för sedan fika och släppa hundarna i hundhagen. Medtag fika

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!
Strömsund Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig höst!
 
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 


Inget planerat för närvarande, trevlig höst! 

 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org
Agnetha Utterström
070 - 281 90 20
agnetha.utterstrom@sssk.org
 


27 november: Adventsmys
Tid: 12.00-14.00
Plats: Hundvis lokal i Bergsviken.
Vi bjuder på: Hembakat bröd. Kaffe/ te/saft och glögg med pepparkakor. Lek för hundarna i hallen.
Anmälan till Ewa senast 10/11-2022

27 februari
Tid: 12:00 - 14:00
Plats: Badhusparken Piteå, köldgräns -15 grader
Aktivitet: Promenad med avslutsfika på Espresso House för den som vill

26 mars
Tid: 12:00 - 14:00
Plats: Isbanan Nördfjärden, köldgräns -15 grader
Aktivitet: Vi går slingan och avslutar med medhavd matsäck, kläder efter väder och medtag underlag att sitta på. Sparkar finns att låna på plats.

23 april
Tid: 12:00 - 14:00
Plats: Pitåe Pottan Bergsviken, köldgräns -15 grader
Aktivitet: Fri aktiviet med hundbus. Ta med matsäck den som vill och underlag att sitta på.

14 maj
Tid: 12:00 - 14:00
Plats: Hemma hos Ewa Bergwall
Aktivitet: Rally/agility. Vi avslutar med medhavd matsäck/grillning. Ta med hundgodis.

14 juni
Tid: Från 11:00, räkna med en heldag
Plats: Rambobanan Yttervik
Aktivitet: Fritt val av vad man vill prova på. Ta gärna med något att äta, dagen kan bli lång. Ta med hundgodis då vi går banorna.

Väl mött!
Ewa och Agneta