kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 

Kontaktområdesansvarig

kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Halland Louise Johansson
070 - 566 61 18
louise.johansson@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!

Småland/Öland
Anna Knutsson
076 - 644 25 00
anna.knutsson@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
Mariestad Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org

Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
 
Dalsland Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 

Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org
Sheltieträff i höst
lördag 3 september kl 13
Dambroängen Ålberga
Vi går en promenad o sen fikar vi vårt medhavda fika!
Varmt välkomna!
Hälsar Maud
Västerås Anne-Marie Eriksson
070 - 556 39 71
anne-marie.eriksson@sssk.org
Träffar kl 11-13 är planerade:
27/8 Önsta IP
24/9 Södra Björnö 
22/10 Mälarcampingen 
19/11 Ängsö
-
28/1-23. Björnö parkeringen vid restaurangen 
25/2 ej bestämt 
25/3 Kolbäck - plats bestäms senare
22/4 Sörstafors grusplan testa spår och agility
Stockholm Lisa Lindgren
070 - 742 90 82
lisa.lindgren@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
Uppsala Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
OBS! Ny dag!!
Söndag 28 augusti kl 12
 i Fjällnora utanför Uppsala
Välkomna till träff med promenad, hundbad för den som vill och medhavd fika.
Ta med fikakorgen. Vi samlas vid parkeringen.

Varmt välkomna
Jeanette och LiseLotte

-----------------------------------------
Söndag 25 september kl.12 i Röbo friluftsområde, Uppsala
Välkomna till träff med promenad och om möjlig släpp i hundhagen.
Ta med fikakorgen. Vi samlas vid parkeringen.
Kör Bärbyleden/väg 55 till trafikplats Svartbäcken. Sväng mot Björklinge och sväng sedan till höger vid första rödljusen.
Varmt välkomna hälsar
Jeanette och LiseLotte

 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
Strömsund Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
24 september
Plats: Gåxsjö 135 Norrgården
Samling 11.00
Gemensam promenad med medhavd fika. Ta med din egen fikakorg. 
 Avslutas med diverse aktiviteter och sheltiebus på inhängnad tomt för de som är intresserade.
 Välkomna
Camilla Bengtsson Tel. 070 289 27 24
 
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 
 Inget planerat för närvarande, trevlig sommar!
 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org
Agnetha Utterström
070 - 281 90 20
agnetha.utterstrom@sssk.org
 
21 augusti: Rambobanan i Skellefteå bokat. Tid: 11.00-16.00 Ta med egen fika. Anmälan till Ewa Bergwall senast 10/8-2022. OBS! föranmälan gäller
 
9 oktober: Prova på rallylydnad
Tid: 12.00-14.00
Plats: Hemma hos Ewa.
Vid dåligt väder blir det pälsvård. Ta med trimbord, borstar, kammar.
OBS! Föranmälan gäller!

27 november: Adventsmys
Tid: 12.00-14.00
Plats: Hundvis lokal i Bergsviken.
Vi bjuder på: Hembakat bröd. Kaffe/ te/saft och glögg med pepparkakor. Lek för hundarna i hallen.
Anmälan till Ewa senast 10/11-2022

Väl mött!
Ewa och Agneta