kontaktområden

UPPMANING TILL SAMTLIGA KONTAKTOMRÅDESANSVARIGA!
Glöm inte att skicka in medgivande om att telefonnummer får visas på hemsidan!
Vi får flera mail med önskan om att telefonnummer får visas!


 

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 
OBS! Valpar yngre än 3 månader får inte delta i träffarna.


Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Trelleborg Patricia Nord
patricia.nord@sssk.org
Sheltie promenad om vädert tillåter söndagen den 18 nov kl 10.00
Samlas i Torup, Svedala vid slottet och går en runda där.
Kläder efter väder.
Väl bemött
Patricia
Kalmar/Nybro/Öland
Marianne Andersson
marianne.andersson@sssk.org
 
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Sheltieträff
 16/12 Stadsparken. Bjuds på glögg och pepparkakor

Samling klockan 11.00 och egen fika vid samtliga träffar.
 Linköping Beatrice Jacobsson
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
julia.backstrom@sssk.org

 
Dalsland
Christina Floberg
christina.floberg@sssk.org
 
Söndag 18/11 ses vi här i Dalskog hos mig kl12.00-ca 14.30. Vi går en tipspromenad o har ett Sheltierace. Efteråt bjuder jag de som vill på enklare fika.
VÄLKOMNA
 
Vill helst att ni föranmäler er senast 2 dagar före träffarna. Ni får gärna komma ändå men önskar då att ni ringer eller  sms:ar så att träffen verkligen blir av innan ni åker. Detta ifall något oförutsett skulle hänt. Hoppas ni förstår. 
Behöver ni vägbeskrivning Maila,sms:a eller ring.
Christina 070 - 366 47 87
Mariestad
Lena-Maria Nilsson
lena-maria.nilsson@sssk.org
 
Sheltieträff
 
Söndag 21 oktober
Plats: Hemma hos mig, Mariestad, Lugnås, Bokedal
Tid: Vi samlas kl. 11
Det kommer finnas möjlighet för prova-på rallylydnad, nosework och agility.
Jag kommer att bjuda på fika.
För vägbeskrivning kontakta mig på mob. nr. 070 - 824 06 71
 
Jag önskar alla hjärtligt välkomna! Lena-Maria Nilsson
Hagfors Tova Jobark
tova.jobark@sssk.org
Sheltieträff
24 november,
Kil Lottagården
Klockan 11-16
Träff med lite träning och prova på lydnad, rallylydnad. Promenad
Lussefika
Välkomna hälsar Tova
 
Örebro
Carin Thaning
carin.thaning@sssk.org
 

Söndag 21/10 vecka 42 och söndag 25/11 vecka 47 ses vi som vanligt klockan 11.00 vid Hästhagsbron.

Ring gärna för vägbeskrivning, jag ska försöka maila påminnelse till de som jag har fått mailadress av.
Hälsningar Carin Thaning 
070 - 466 97 14
Västerås Eva Flodberg
eva.flodberg@sssk.org
Sheltieträffar Västerås!

Samling kl 11.00 och medtag eget fika till alla träffar.

27 oktober
Önsta IP, grusparkeringen
Promenad och sheltiebus i rasthagen
 
24 november
Vi träffas på Ekeberga,Västerås Kennelklubb
Promenad, prova på Rallylydnad och sheltiebus förstås.
Vi bjuder på glögg och pepparkaka.
 

Hjärtligt välkomna
 
Hälsningar
Eva Flodberg
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
maud.anderssonthoren@sssk.org

Stockholm

Sinnica Wahlinder
sinnica.wahlinder@sssk.org  

Sandra Larsson
sandra.larsson@sssk.org
Här kommer höstens träffar!

Lördagen den 24/11 - Ringträning i Haninge Hundhall kl 12-14. Kostnad 100 kr/person. Vi bjuder på glögg, kaffe, thé, saft och pepparkakor. Anm senast den 14/11, helst på mejl eller SMS.
 
Varmt välkomna önskar Sinnica 073 - 720 25 90 och Sandra 

Sheltieträff i Upplands Väsby
Stockholm kommer att ha 1 träff den 2/2 inomhus i Upplands Väsby, Stockholms hundsportcentrum.
Tiden som gäller är 12 - 14. Kostnad 100kr/person. Och vi kommer att ha 2 timmar med trix- och aktiveringsövningar.
"Kom och lär er nya saker, små som stora. Eller varför inte dela med er av vad just ni kan?
2 timmar ägnade åt trix och aktivering av alla de slag. Vi delar med oss av vad vi kan och hur man lär in, hur man aktiverar sin hund med små saker när vädret ute inte lockar eller man bara vill göra vardagen lite roligare."
Medtag; gott godis, vattenskål och vatten till hunden, leksak (om hunden gillar lekbelöningar), klicker (om ni använder er av detta eller vill lära er), eventuell rekvisita som ni använt er av i er träning hemma (som ni vill dela med er av), fika till husse/matte.
Varmt välkomna!
Sinnica o Sandra
073 - 720 25 90

 
Åkers Styckebruk/Strängnäs
/Mariefred

Camilla Bengtsson
camilla.bengtsson@sssk.org
 
Uppsala
Jeanette Book
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
liselotte.norrblom@sssk.org
 

 


Gävle

 
Sofie Sundberg
sofie.sundberg@sssk.org
Sheltieträffar i höst

10/11 kl. 13:00
Promenad i Högbo Bruk. Vi träffas vid grusparkeringen och går gemensamt en liten promenadsträcka. 
Önskas fika är alla välkomna att ta med sitt eget och avnjuta efteråt i gott sällskap. 
 
 
Glöm inte att SSSK och SKK har utställning i Högbo Bruk 1 & 2/9. 
Perfekt tillfälle att åka och titta på vackra shelties och prata lite hund!

Välkomna hälsar Sofie
 
Malung/Sälen Eva Olsson
eva.olsson@sssk.org
Sundsvall Mari Gustafsson
mari.gustafsson@sssk.org

11/11 - Skogsaktivitet. Vi ses på Matfors BHK för lite prova på spår och sök. Start kl 12. Ta med eget fika samt godis och leksak till hundarna.

2/12 - Promenad. Vi ses på Norra berget, stora parkeringen kl 12 och är tillbaka innan 14. Det kommer bjudas på glögg och pepparkakor.

Mvh
Mari/Sundsvall
072 - 729 00 19
 
Härnösand/Sollefteå
Linnéa Stenklyft
linnea.stenklyft@sssk.org


Ingela Jonsson
ingela.jonsson@sssk.org
 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
agneta.ingvarsson@sssk.org
Glöggträff
Den 2:a december och första advent träffas vi vid Hörnsjön som ligger 
på väg upp mot varvsberget 
 
Tid Kl 12.00 samlas vi med vår Shelties. Jag bjuder på en varm glögg  och vi alla andra bjuder på oss själva under en promenad runt sjön. 
Om Sheltien  Zingo är på hugget så kommer han visa upp lite intressant uppletande 
 
Varmt välkommen 
Agneta Ingvarsson
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
lillemor.almersson@sssk.org
 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
ewa.bergwall@sssk.org
 
Sheltieträffar
28 Oktober :Gläntan, medtag eget fika och något att sitta på då tar vi en promenad med lite lekar
25 November: Hundvis lokal Bergsviken, då har vi adventsmys där vi bjuder på fika , kaffe/te , glögg
Samtliga träffar är mellan kl: 12,00-14,00
Varmt välkomna

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15