kontaktområden

Vill du träffa o sammanföra sheltieägare i ditt område och har idèer o ett driv att hitta på roliga saker att göra på träffar så får du väldigt gärna höra av dig till mig på mail så kontaktar jag dig!
 
Vi söker kontaktpersoner i följande områden:
Kiruna/Gällivare/Malmberget området
Östersund området
Gävle området
Värmland området
Stockholms området
Göteborgs området
Skåne området
Gotland
 

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 

Nu kan alla aktiviteter komma igång igen!
Tänk dock på att följa folkhälsomyndighetens rekommendationer vad gäller avstånd o hygien!

Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
Halland Louise Johansson
070 - 566 61 18
louise.johansson@sssk.org

Småland/Öland
Anna Knutsson
076 - 644 25 00
anna.knutsson@sssk.org

 
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
Sheltieträff!
 27 februari 2022
Varmt välkomna till en promenad uppe i Vattenledningsparken klockan 12.00. Vi går runt dammen och avslutar med fika. Medtag egen fika.
 Linköping Beatrice Jacobsson
070 - 665 64 82
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
070 - 598 69 79
julia.backstrom@sssk.org
Mariestad Lena-Maria Nilsson
070 - 8240671
lena-maria.nilsson@sssk.org

    
 
Dalsland Christina Floberg
070 - 3664787
christina.floberg@sssk.org
SHELTIETRÄFF I DALSKOG
6 MARS KLOCKAN 11.00- CA 13.00

Vi träffas hemma hos mig o gör något kul tillsammans med våra hundar. Vad ja det får vi se då beroende på väder mm.
Jag bjuder på kaffe/saft o kaka. Vill ni ha något annat ätbart så tar ni med er själva.
Önskar som vanligt föranmälan sensst 2/12 på 0703664787 sms går bra, alt skriv på messenger.
VÄLKOMNA !  !
Mvh Christina 
Örebro
Carin Thaning
070 - 4669714
carin.thaning@sssk.org
 
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
070 - 441 03 25
maud.anderssonthoren@sssk.org
Västerås Anne-Marie Eriksson
070 - 556 39 71
anne-marie.eriksson@sssk.org

 
Uppsala Jeanette Book
073-689 99 69
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
070 - 944 99 33
liselotte.norrblom@sssk.org
Sheltieträffar i vår!
27 mars kl 12 vid Hammarskog, Uppsala
Välkomna till träff med promenad och medhavd fika.
Ta med fikakorgen. Vi samlas vid parkeringen mittemot Herrgården.

Varmt välkomna
Jeanette och LiseLotte

------------------------------------

24 april kl 12 vid Wiks Slott utanför Uppsala
Välkomna till träff med promenad och medhavd fika.
Ta med fikakorgen. Vi samlas vid planen framför slottet.

Varmt välkomna
Jeanette och LiseLotte

 

Dalarna
Rebecca Stam
070 - 734 12 05
rebecca.stam@sssk.org

Sheltieträff december
Årets sista sheltieträff blir "ett lussetåg" runt sjön Tisken i Falun. De som vill får gärna klä  sina vovvar i en, för tillfället passande, utstyrsel. Träffen avslutas med kaffe/te/glögg samt pepparkakor som Sheltieklubben står för. När? Söndagen 12 december, kl. 13.00 Var? Vi möts vid Tiskenparkeringen
Hur? I sann julanda!

 
Sheltieträff januari-februari
Planeras och meddelas på hemsidan. Håll utkik! Har du förslag, tankar och idéer?
Mejla rebecca.stam@sssk.org!

Varmt välkomna hälsar
Rebecca

Sundsvall
Chandrika Lindell
chandrika.lindell@sssk.org
 
Sheltieträffar!
Söndag den 12:e December kl 11.00
Sheltiepromenad i Granloholm, Sundsvall
Vi träffas på parkeringen vid Ica ettan, tar en promenad i Granloholm med omnejd

Välkomna hälsar
Chandrika
 

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
076 - 844 42 42
agneta.ingvarsson@sssk.org
Strömsund Camilla Bengtsson
070 - 289 27 24
camilla.bengtsson@sssk.org
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
070 - 3550308
lillemor.almersson@sssk.org
Karolina Eliasson
076 - 811 98 77
karolina.eliasson@sssk.org
 
 Hej alla härliga Sheltievänner!
 
Planerat in ännu en trevlig Sheltie - träff i Vindeln.
Lördag den 12 mars 2022 kl 12.00 träffas vi hemma hos mig i Vindeln.
 
Vi möts på Brånsvägen 4, vi tar först en härlig promenad, innan vi går in i värmen
och fikar hemma hos mig.
Anmälan önskas till Lillemor eller Karolina.
Tel::070-3550308                                 Tel:076-8119877
 

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
070 - 606 40 15
ewa.bergwall@sssk.org
Agnetha Utterström
070 - 281 90 20
agnetha.utterstrom@sssk.org
 
Sheltieträffar under våren!
Den 27 Februari
 träffas vi i  Badhusparken Piteå och gå stadspromenad och socialträning med avslutning på  Espresso House där vi går in och fikar med våra hundar.
Träffen är mellan  12,00 till 14,00
Kallare än -15 grader ställer vi in  träffen
 
27 Mars är vi på Nolia området i Piteå och går isbanan  runt Fårön . Ta med fika och något att sitta på.
Träffen är mellan 12,00 och 14,00
Kallare än -15 grader ställer vi in träffen

Varmt välkomna hälsar
Ewa o Agnetha