kontaktområden

Vill du som medlem träffa andra sheltieägare och delta vid klubbens träffar och aktiviteter? I förteckningen ser du var din närmaste kontaktperson finns. Planerade träffar och aktiviteter hittar du här på hemsidan,
i Sheltiebladet samt på klubbens facebook-sida:

 Svenska Shetland Sheepdog Klubben (Öppnas i nytt fönster)


Oavsett var du bor är du välkommen att delta vid alla olika aktiviteter i valfritt kontaktområde! 
OBS! Valpar yngre än 3 månader får inte delta i träffarna.


Kontaktområdesansvarig
Carola Werngren
kontaktomraden@sssk.org
 
Område Kontaktperson Aktuellt
NY! Trelleborg Patricia Nord
patricia.nord@sssk.org
Kalmar/Nybro/Öland
Marianne Andersson
marianne.anderssson@sssk.org
 
Vårträffar
 söndag 6/5-18,
söndag 3/6-18
kl. 11.00
vid samtliga träffar.

Vi träffas på 4 H gården Skälby i Kalmar, första parkeringen.
      Medtag fika med tilltugg! Väl mött!
      Marianne Andersson  
 

Markaryd/ Halmstad/
Ljungby/ Älmhult

 

Madeleine Hoogeveen  
madeleine.hoogeveen@sssk.org
 
Välkomna på promenad i Markaryd våren 2018

Datum: 28/4-2018
Plats: Markaryd
Tid: 13.00

Datum: 26/5-2018
Plats: Markaryd
Tid: 13.00

Vid samtliga träffar samlas vi på parkeringen vid Markaryds kyrka.
Medtag egen matsäck så fikar vi någonstans under promenaden.

Hjärtligt välkommen
Madeleine Hoogeveen
Jönköping Angelica Fäger
angelica.fager@sssk.org
27/5 Dumme Mosse
17/6 Stadsparken.

Samtliga träffar planeras samling vid
kl 11.00.
Medtag egen fika till samtliga träffar.
 

Göteborg

 
Lina Becker
lina.becker@sssk.org
 Linköping Beatrice Jacobsson
beatrice.jacobsson@sssk.org

Julia Bäckström
julia.backstrom@sssk.org


 
Dalsland
Christina Floberg
christina.floberg@sssk.org
 

Nästa träff blir lördag 19/5 kl 14.00
Denna dag tränar vi o går igenom lite enklare agility. De som vill tar med sig korv eller ngt annat de vill grilla så grillar vi efter aktiviteten.
Jag vill ha in intresseanmälan på båda aktiviteterna till mig på telefon ev sms eller mailen.
Mariestad
Lena-Maria Nilsson
lena-maria.nilsson@sssk.org
 
Viktiga datum !
Fest 5 juni och
Inofficiell utställning 6 juni 2018 

På Mariestads Brukshundklubb 
Domare: Jostein Tostrup 

Vi kommer även ha skojklasser för shelties med ståndöron, kryptorchider, sheltisar som är för stora eller för små. 
Uppvisning och prova-på Nosework och Rallylydnad 
Pälsvård och Utställningsträning före bedömning. 

Utförligare annons följer. 
Kontaktperson: Lena-Maria Nilsson 


Sheltieträff!
Lördag 28 juli kl 11.00

Plats: På Lugnåsberget, Minnesfjället Qvarnstensgruvan
Tid: Vi samlas kl. 11, Parkeringen på Minnesfjället
Vi börjar med att gå en promenad sedan stannar vi till vid Qvarnstensgruvan.
Där finns det möjlighet att köpa fika. De som vill tar med eget fika.
Vägbeskrivning: Qvarnstensgruvan.se
 
Hjärtligt Välkomna! Lena-Maria Nilsson
Hagfors Tova Jobark
tova.jobark@sssk.org



 
Örebro
Carin Thaning
carin.thaning@sssk.org
 
Söndag den 29/4 har vi sheltieträff kl. 11.00 hemma hos Anne och Sigge Weise. De bjuder på grillad korv och jag bjuder på muffins, så ta med något att dricka. Vägbeskrivning: Från Örebro: väg 51 sväng in höger på väg 52 (kvarntorpsrondellen), sväng in vänster på Yvhultsvägen kör ca 2 km, sväng höger in på Söderhavsvägen och kör ca 0,2 km och sväng höger in på Holmagatan 600 meter.. Adress: Holmagatan 21, 69292 Kumla


Söndag den 20 maj klockan 11.00 träffas vi vid parkeringen vid bron vid Hästhagen, Karlslund mot fotbollsplanerna.
Västhagagatan - sväng in på Åbyvägen fortsätt mot HÄSTHAGSVÄGEN och parkeringen .

Hälsningar Carin Thaning
maila om du vill ha mer info
carin.thaning@sssk.org
Västerås Eva Flodberg
eva.flodberg@sssk.org

 
Nyköping/Oxelösund Maud Andersson Thorèn
maud.anderssonthoren@sssk.org

 

Stockholm

Sinnica Wahlinder
sinnica.wahlinder@sssk.org  

Sandra Larsson
sandra.larsson@sssk.org
Sheltiepromenad med aktivering.
 
Söndag 29/4 Kl 11.00 
Vi samlas kl på Tyresö BK's parkering (Prästboängarna, Nyfors) för en promenad med lite aktivering och ev lek i rastgård och avslutar med egen medhavd fika för de som vill.
 
Vägbeskrivning:
Med bil:
Från Tyresö C kör du Myggdalsvägen till den tar slut (i en ganska skarp kurva).
Du ser vändplanen för bussen och där tar du ner till vänster och kör förbi återvinningsstationen. Följ grusvägen till parkeringarna (stuga och planer syns tydligt)
Med kommunala medel:
Blåbuss 873 till Nyfors från Gullmarsplan (via Tyresö C). Nyfors är slutstationen.
Följ grusvägen som börjar strax efter återvinningsstationen. Det är ett par hundra meter att gå utmed grusvägen fram till parkeringen.
GPS-koordinaterna för klubbens p-plats är:
N59°13m454´E018°15,138´
OBS! Om man letar efter Tyresö BK på internet etc kan man ibland få upp gatuadressen Långsjövägen 135 MEN åk inte dit via Långsjövägen - det finns nämligen ingen parkering där och det går inte heller att köra bil till klubben den vägen!
 
Varmt välkomna!
Sinnica Wahlinder 
Åkers Styckebruk/Strängnäs
/Mariefred

Camilla Bengtsson
camilla.bengtsson@sssk.org
 

Välkommen på Sheltie-träff i Åkers Styckebruk 2/6 2018 klockan 14.00.
Plats: Silveronyx Djurcenter.

Ta med mat och dryck om så önskas, grillar finns på plats.
Inhägnat område för Sheltie-bus.
För den som vill finns möjlighet att prova på DogParkour och Rallylydnad.
Inomhuslokal finns att tillgå om vädrets makter är emot oss.

Varmt välkomna!
Camilla
Uppsala
Jeanette Book
jeanette.book@sssk.org

LiseLotte Norrblom
liselotte.norrblom@sssk.org
 

Vi planerar följande träffar i vår/sommar:
 
13 maj kl 13 
Promenad och medhavd fika i Fjällnora med möjlighet till hundbad om temperaturen tillåter. 
 
10 juni kl 13
Promenad och medhavd fika i Stabby, Uppsala med sheltiesläpp. Vi träffas vid Stabby Prästgård.
 
Välkomna!
 
Jeanette Book 
LiseLotte Norrblom


Gävle

 
Sofie Sundberg
sofie.sundberg@sssk.org

Fotografering & promenad
16 juni kl 12:00 vid Högbo Bruk spårcentral.
Vi träffas för promenad och fotografering för de som vill ha sin sheltie fotograferade.
Önskar man fika efteråt så tar man med sitt eget fika.
Väl mött!

Sofie
Malung/Sälen Eva Olsson
eva.olsson@sssk.org

 
Östersund/Brunflo
Mona Andreasson
mona.andreasson@sssk.org
 
Varmt välkomna till sheltieträff söndag 13/5 klockan 18:00 vid skidstugan, 
elljusspåret i Brunflo.
Medtag egen fikakorg om så önskas.

Hoppas vi ses!
Mona 
NY! Sundsvall Mari Gustafsson
mari.gustafsson@sssk.org
Välkomna på sheltieträff
20 maj Kl 12:00 - 14:00
Vi träffas på Södra berget, vid Ängen. Vi promenerar med hundarna och fikar. Ta med eget fika och kläder efter väder.

Övriga datum:
10 juni
8 juli
12 augusti
Kl 12-14.
Plats meddelas senare
Härnösand/Sollefteå
Linnéa Stenklyft
linnea.stenklyft@sssk.org


Ingela Jonsson
ingela.jonsson@sssk.org
 

Söndag 6 Maj OBS!! INSTÄLLD!

  Sheltiepromenad söndag 3 juni.
  Vi möts hos Gunilla Jonsson, Ulvviksstrand 145, Älandsbro
   Vi går till skogen kl. 11.00. Medtag eget fika.
  Kör stora vägen ca 4 km. Sväng direkt vänster vid soptunnan där ballonger är fästade.
  Behövs mer info. om vägbeskrivning kontakta mig eller Gunilla.
  Välkommen! Ingela & Gunilla

Örnsköldsvik
Agneta Ingvarsson
agneta.ingvarsson@sssk.org
Umeå/Vindeln
Lillemor Almersson 
lillemor.almersson@sssk.org
 
Ännu en Sheltieträff planeras i Hällnäs!
Om allt går planenligt så träffas vi igen den 19 maj 2018 kl. 12.00!

Hoppas alla tycker att platsen i Hällnäs passar bra för ännu en trevlig
träff med likasinnade!
Det känns bra att träffas på fotbollsplanen i Hällnäs, ett lugnt och bra
område för våra fyrbenta vänner, där kan de springa fritt utan alltför stora
störningar!

Tag med eget fika!

Välkommen önskar Lillemor och Karolina.
maila: lillemor.almersson@sssk.org för mer info

Luleå/Piteå

 

Ewa Bergwall
ewa.bergwall@sssk.org
 
13 maj 12.00-14.00
Vi träffas på Nolia området utanför B hallen och har bla ringträning för dem som vill träna. Vi kommer att ha trimbord med och träna på hantering, ge lite tips om pälsvård för dem som vill veta mera.
Ta med fika och stolar med er


10 juni 12.00-14.00 
Rismyrlidvägen 81 94640 Svensbyn
Det blir lite lekar och agility och lite lydnad
Eget fika och varma kläder gäller 
Varmt välkomna 
Haparanda/Kalix Riitta Wiik
riitta.wiik@sssk.org